Drzwi w Twoim domu są stare i wymagają wymiany? Zastanów się, czy nie lepiej je odświeżyć, zamiast kupować nowe. Wiele elementów wyposażenia z dawnych lat sprawdza doskonale, poza tym odnawianie jest ekologiczne i ekonomiczne.
Niezależnie od tego, czy masz drzwi drewniane, czy drzwi z płyty pilśniowej, jeśli podejdziesz do nich z odpowiednią wiedzą i narzędziami, możesz w kilka godzin je odnowić i znowu cieszyć się pięknym wnętrzem. Sprawdź, czego potrzebujesz i co zrobić po kolei, żeby je odnowić.
Odnowić drzwi czy wymienić na nowe?
Czy renowacja drzwi ma sens? Czy nie lepiej wymienić stare drzwi na nowe?
Jeśli drzwi mają jedynie powierzchniowe uszkodzenia, takie jak zarysowania, zmatowienia lub ubytki, które można łatwo naprawić, renowacja będzie zdecydowanie tańszą i bardziej ekologiczną opcją. Jeśli jednak Twoje drzwi są poważnie uszkodzone lub zdeformowane, np. z powodu działania czynników atmosferycznych, ich naprawa może być niemożliwa lub zbyt kosztowna. W takim przypadku rozważ zakup nowych drzwi.

Jeśli jednak Twoje drzwi są poważnie uszkodzone lub zdeformowane, rozważ zakup nowych drzwi.
Jak odnowić stare drzwi drewniane?
Przed rozpoczęciem prac oceń stan drzwi, zidentyfikuj wszelkie ubytki w powierzchni, a także przygotuj niezbędne materiały: farbę, lakiery, papier ścierny, szpachlę do drewna, pędzle oraz opalarkę. Odnawianie starych drzwi drewnianych zaczyna się od dokładnego przygotowania powierzchni.
Krok 1 – usunięcie starej powłoki malarskiej
Pierwszym krokiem w renowacji drzwi jest usunięcie starej powłoki malarskiej. Możesz to zrobić na dwa sposoby: za pomocą opalarki lub korzystając ze środków chemicznych.
Opalarka to narzędzie, które podgrzewa starą farbę i sprawia, że ta zaczyna się łuszczyć i odchodzić od powierzchni drzwi. Ustaw opalarkę na średnią temperaturę i powoli przesuwaj ją nad powierzchnią drzwi, aż farba zacznie się unosić. Następnie delikatnie ją zeskrob przy pomocy szpachelki. Pamiętaj, aby pracować ostrożnie i nie uszkodzić drewna pod spodem.
Jeśli wybierzesz specjalne środki do usuwania farby, nanieś je pędzlem na powierzchnię drzwi i pozostaw na określony czas (zgodnie z instrukcjami na opakowaniu). Gdy farba zmięknie, wystarczy zeskrobać ją za pomocą szpachelki. Po usunięciu farby drzwi należy dokładnie umyć wodą, aby usunąć resztki środka chemicznego.
Krok 2 – szlifowanie powierzchni drzwi
Gdy usuniesz starą farbę, czas na szlifowanie powierzchni drzwi. Jeśli masz małe doświadczenie z elektronarzędziami, użyj papieru ściernego o średniej gradacji (120-150) i szlifuj ręcznie, aby pozbyć się starej farby, rys oraz nierówności. Jeśli jednak chcesz zrobić to szybciej, użyj szlifierki oscylacyjnej. Upewnij się, że szlifujesz zgodnie z kierunkiem włókien drewna, bo w ten sposób unikniesz powstawania rys.
Po zakończeniu szlifowania dokładnie oczyść powierzchnię drzwi z pyłu, używając wilgotnej ściereczki lub odkurzacza.

Gdy usuniesz starą farbę, a masz małe doświadczenie z elektronarzędziami, użyj papieru ściernego o średniej gradacji do wyszliwowania drzwi.
Krok 3 – naprawa ubytków i nierówności
Gdy drzwi są już gładkie, zajmij się naprawą ewentualnych ubytków, rys czy wgnieceń, które mogły się pojawić z biegiem lat.
Ubytki w drewnianych drzwiach wypełnij szpachlą do drewna. Co to oznacza? Musisz nanieść niewielką ilość szpachli na szpachelkę i delikatnie wcisnąć ją w ubytek. Upewnij się, że nadmiar szpachli jest usunięty, a powierzchnia jest równa. Jeśli odnawiasz drzwi z płyty pilśniowej, użyj szpachli przeznaczonej specjalnie do tego rodzaju materiału. Pozostaw drzwi do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta szpachli.
Po wyschnięciu szpachli znowu zeszlifuj drzwi. Użyj drobnoziarnistego papieru ściernego (np. 220), aby wygładzić naprawione miejsca. Ponownie oczyść drzwi z pyłu.
Krok 4 – malowanie drzwi
Po przygotowaniu powierzchni drzwi czas na malowanie. Zanim jednak nałożysz farbę nawierzchniową, użyj podkładowej, która zwiększy przyczepność farby i zapewnia równomierne krycie. Nanieś ją równomiernie na całą powierzchnię drzwi i pozostaw do wyschnięcia.
Do malowania drzwi możesz użyć pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego. Wałek umożliwia szybkie pokrycie dużych powierzchni, natomiast pędzel przyda Ci się przy malowaniu detali i krawędzi. Maluj drzwi zgodnie z kierunkiem włókien drewna (jeśli są widoczne), aby uzyskać równomierne wykończenie. Po nałożeniu pierwszej warstwy farby, pozostaw ją do wyschnięcia, a następnie nałóż drugą warstwę, aby uzyskać pełne krycie.
Krok 5 – wykończenie i montaż drzwi
Po zakończeniu malowania i gdy farba całkowicie wyschnie, przystąp do montażu drzwi. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź, w jakim stanie są okucia drzwiowe – klamki, zawiasy, zamek oraz szyby w drzwiach pokojowych. Wymień je, jeśli negatywnie wpływają na wygląd odnowionych drzwi.
Upewnij się, że drzwi są prawidłowo osadzone w ościeżnicy, dobrze się zamykają i otwierają. Jeśli drzwi mają regulowane zawiasy, dopasuj je idealnie do futryny.

Chociaż możesz kupić nowe drzwi, a renowacja starych może być czasochłonna, pomyśl o odnowieniu tych, które masz w domu.
Renowacja starych drzwi z płyty pilśniowej
Drzwi z płyty pilśniowej wymagają trochę innego podejścia niż drzwi drewniane. Tutaj najważniejsze jest delikatne usunięcie starej powłoki farby, aby nie uszkodzić samej płyty. Do tego celu użyj papieru ściernego o średniej gradacji albo wspomnianej wyżej opalarki. Wszelkie ubytki wypełnij szpachlą przeznaczoną do płyty pilśniowej. Po wyschnięciu powierzchnię drzwi dokładnie przeszlifuj i oczyść z pyłu, a następnie nałóż warstwę farby podkładowej.
Czym odnowić stare drzwi? Wybór farby i lakieru
Wybór odpowiedniej farby i lakieru jest niebywale ważny podczas odnawiania drewna. W przypadku drzwi drewnianych najlepiej sprawdzą się farby olejne lub akrylowe, ponieważ zapewniają solidną ochronę. Jeśli chodzi o drzwi z płyty, postaw na farby specjalnie do tego przeznaczone, takie, które dobrze przylegają do powierzchni płyty pilśniowej. Po pokryciu drzwi pierwszą warstwą farby poczekaj, aż całkowicie wyschnie, a następnie nałóż kolejną, aby uzyskać równomierny kolor i trwałą powłokę.
Malowanie drzwi – jak uzyskać najlepszy efekt?
Podczas malowania drzwi ważne jest, aby równomiernie nakładać farbę, unikając zacieków i smug. Do malowania używaj pędzla malarskiego lub wałka, zależnie od rodzaju powierzchni drzwi. Drzwi należy malować zgodnie z kierunkiem włókien drewna (w przypadku drzwi drewnianych), a po nałożeniu farby warto pozostawić je do wyschnięcia na czas, jaki jest sugerowany przez producenta farby.
Renowacja drzwi krok po kroku – podsumowanie
Chociaż możesz kupić nowe drzwi, a renowacja starych może być czasochłonna, pomyśl o odnowieniu tych, które masz w domu. Owszem, remont starych drzwi, zarówno drewnianych, jak i z płyty pilśniowej, może być zadaniem wymagającym, ale daje ogromną satysfakcję. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu powierzchni, starannemu malowaniu i dbałości o detale, stare drzwi mogą odzyskać swój dawny blask, a całe wnętrze przejdzie korzystną metamorfozę. Zmieniając drzwi, możesz także zrobić mały remont czy przemeblowanie. Kupując meble i dodatki na Vilandy.com tanio i szybko odmienisz wnętrze.