Blog Vilandy

Tu używany dom ma swoją przestrzeń Sprzedaj, co zaległe i kup, co potrzebne.

W małej kuchni każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. To nie banał. Kto chociaż raz musiał przygotować kolację dla gości i nie miał gdzie odłożyć naczyń albo pokroić warzyw, doskonale o tym wie. Tymczasem odpowiednie zaplanowanie i wkomponowanie dodatkowego blatu może znacznie poprawić funkcjonalność pomieszczenia. 

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, takim jak wysuwane blaty, rozkładane stoły albo dwufunkcyjne wyspy stworzysz praktyczne miejsce do spożywania posiłków bez ograniczania cennej przestrzeni roboczej. 

Jak wkomponować dodatkowy blat w małej kuchni?

W małych kuchniach na klasyczny stół kuchenny często nie ma po prostu miejsca. Zamiast stołu w kuchni możesz wykorzystać dodatkowego blat, który będzie pełnić rolę blatu roboczego i miejsca do spożywania posiłków. 

Taki niewielki stolik może służyć do krojenia, przygotowywania posiłków lub jako przestrzeń do przechowywania drobnych przedmiotów kuchennych podczas gotowania.
Photo by Rune Enstad on Unsplash
Taki niewielki stolik może służyć do krojenia, przygotowywania posiłków lub jako przestrzeń do przechowywania drobnych przedmiotów kuchennych podczas gotowania.

Na zdjęciu widzimy dobrze zorganizowaną kuchnię, w której wykorzystano niewielki stolik przy ścianie. Mimo kompaktowych rozmiarów jest on bardzo funkcjonalny. Służy do spożywania posiłków, a gdy zachodzi potrzeba, jest dodatkowym blatem roboczym. 

Dzięki minimalistycznemu designowi stolik zajmuje mało miejsca. Tym samym jest idealnym rozwiązaniem w niewielkich kuchniach, w których liczy się każdy centymetr przestrzeni. W aranżacji tego wnętrza dodatkowy blat został umieszczony przy oknie, dlatego można domyślać się, że jest to również przyjemne miejsce do pracy przy naturalnym świetle. 

Taki niewielki stolik może służyć do krojenia, przygotowywania posiłków lub jako przestrzeń do przechowywania drobnych przedmiotów kuchennych podczas gotowania. W małych kuchniach, w których brakuje miejsca na klasyczny stół, rozwiązania tego typu pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Barek zamiast stołu w kuchni

W przypadku kuchni otwartej na salon barek kuchenny może pełnić rolę dodatkowego blatu roboczego. Zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny stół, dlatego tak świetnie pasuje do małej kuchni, a tym bardziej do wąskiej kuchni. Dzięki zastosowaniu krzeseł barowych, tzw. hokerów, możesz stworzyć wygodne miejsce do spożywania posiłków i mieć dodatkową przestrzeń do przygotowywania jedzenia. Ponieważ istnieje wiele modeli barków, można dopasować do każdej kuchni, zarówno pod względem rozmiaru, jak i stylu. 

Przeczytaj -  Mała kuchnia z oknem na środku — pomysły na aranżację

Stolnica jako mobilny, dodatkowy blat kuchenny

W brakuje Ci miejsca na stół w małej kuchni lub pełnowymiarowy blat roboczy, praktycznym rozwiązaniem będzie niedroga stolnica. Może być wysuwana spod szafki kuchennej lub blatu głównego, może stać oparta o ścianę w kuchni i być zawsze pod ręką. Wystarczy, że położyć ją na zlewie albo kuchence, by w prosty sposób zwiększyć przestrzeń roboczą w kuchni, idealną do wyrabiania ciasta lub krojenia warzyw. To świetna opcja w przypadku wyjątkowo małych mieszkań i dla osób uwielbiających gotować, ale szukających  alternatywnych rozwiązań dla kolejnego stałego blatu lub stołu.

Wysuwane blaty — praktyczne rozwiązania

W małej kuchni, zwłaszcza tej z ograniczonym metrażem, doskonałym rozwiązaniem jest blat wysuwany z szuflady lub spod blatu kuchennego. Tym samym w kilka sekund można zwiększyć powierzchnię roboczą. 

Alternatywnie, w kuchni z wyspą, można dodać blat wysuwany z wyspy, a będzie on dodatkowym miejscem do pracy lub spożywania posiłków. Jeśli kuchnia nie jest ciasna, świetnie sprawdzi się wyspa z dostawionymi hokerami, czyli stołkami barowymi. 

Dodatkowy blat w formie wyspy nie tylko zwiększa funkcjonalność kuchni, ale także oddziela strefę kuchenną od salonu.
Photo by Lotus Design N Print on Unsplash
Dodatkowy blat w formie wyspy nie tylko zwiększa funkcjonalność kuchni, ale także oddziela strefę kuchenną od salonu.

Na zdjęciu widoczna jest nowoczesna kuchnia z wyspą, która jest dodatkowym blatem roboczym oraz miejscem do spożywania posiłków. Wyspa kuchenna stanowi centralny element aranżacji, a jej duża powierzchnia blatu doskonale sprawdza się jako przestrzeń do przygotowywania jedzenia. Znajdujące się pod blatem dwa hokery sugerują, że wyspa to także wygodne miejsce do szybkich posiłków lub relaksu podczas gotowania.

Blat w formie wyspy zwiększa funkcjonalność kuchni oraz oddziela strefę kuchenną od salonu. W przypadku otwartych przestrzeni (aneksu kuchennego) tworzy w ten sposób naturalne przejście między tymi obszarami. Dzięki wyspie kuchennej można zaoszczędzić miejsce, unikając konieczności ustawienia osobnego stołu. Taka aranżacja jest wygodna, optymalnie wykorzystuje przestrzeń w kuchni, a jednocześnie tworzy estetyczną i funkcjonalną całość.

Klasyczny stół kuchenny czy nowoczesne rozwiązania?

Klasyczny stół jadalniany może utrudnić zaaranżowanie niewielkiej kuchni, dlatego warto postawić na nowoczesne rozwiązania. Składane stoły lub wysuwany blat spod blatu roboczego to świetne pomysły, by urządzić ciasną kuchnię. 

Przeczytaj -  Dodatki do szarego salonu? Sprawdź, jak ocieplić szary salon

Wiele nowoczesnych mebli kuchennych, dostępnych na Vilandy.com, oferuje gotowe rozwiązania, takie jak stoły rozkładane. Możesz kupić gotowy mebel, który powiększy powierzchnię roboczą oraz zaoszczędzi miejsce w małej kuchni.

Udostępnij