Blog Vilandy

Tu używany dom ma swoją przestrzeń Sprzedaj, co zaległe i kup, co potrzebne.

Łączenie ciemnych i jasnych mebli w jednym wnętrzu bywa wyzwaniem. Jednak możemy zagwarantować, że odpowiednio dobierając poszczególne elementy wyposażenia wnętrza, możesz stworzyć naprawdę stylową aranżację i chętnie będziesz chwalić się swoim oryginalnym mieszkaniem. 

Co jest kluczem do sukcesu i metodą na znalezienie balansu między kontrastującymi kolorami? Jak umiejętne wykorzystać dodatki, aby całe pomieszczenie było spójne i przytulne? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. 

Ciemne meble w aranżacji wnętrz — akcent na kolor ścian

Meble drewniane w odcieniach ciemnego drewna, czarne meble loftowe czy ciemne tapicerowane sofy, sprawią, że wnętrze będzie eleganckie i zapanuje w nim szlachetna głębia. Jednak, aby uniknąć przytłoczenia wnętrza, trzeba dodać jasne elementy, które rozjaśnią przestrzeń i wprowadzą pewną lekkość. Przede wszystkim ciemne meble doskonale komponują się z jasnymi ścianami, tworząc stylowy i kontrastowy efekt. Dlatego pomieszczenie, w którym chcesz je ustawić, pomaluj na biało albo beżowo. Wykorzystaj też ponadczasową jasną szarość lub wybierz inny, ale pastelowy, rozwodniony kolor.

Warto także eksperymentować z kolorami. Jeśli całe wnętrze białe czy szare wydaje Ci się nudne, możesz wykorzystać pastelowy odcień na jednej ze ścian i potraktować go jako element dekoracyjny, którego zadaniem jest ożywienie przestrzeni.

Meble drewniane w odcieniach ciemnego drewna, czarne meble loftowe czy ciemne tapicerowane sofy wyglądają bardzo dobrze na tle jasnych ścian.
Obraz Rudy and Peter Skitterians z Pixabay
Meble drewniane w odcieniach ciemnego drewna, czarne meble loftowe czy ciemne tapicerowane sofy wyglądają bardzo dobrze na tle jasnych ścian.

Jak łączyć ciemne meble z jasnymi dekoracjami?

W salonie z ciemnymi meblami warto postawić na jasne elementy wyposażenia. Dywan w jasnych tonacjach będzie nie tylko funkcjonalnym dodatkiem, który ochroni podłogę i odizoluje ją od chłodu, ale także wprowadzi do wnętrza kontrast i wizualnie rozjaśni podłogę. Niezwykle ważne są także inne jasne dodatki, takie jak zasłony czy poduszki, które pomogą przełamać dominację ciemnych mebli i sprawią, że pomieszczenie będzie przytulne.

Przeczytaj -  Mały stół kuchenny. Jak wybrać praktyczny stół do małej kuchni?

Kontrast ciemnych mebli z jasnymi elementami — jak osiągnąć balans?

Aby stworzyć harmonijny wygląd, zadbaj o połączenie ciemnych i jasnych elementów wyposażenia. Możesz też rozejrzeć się za meblami, które są ciemne, ale mają jasne elementy. Np. granatowa, czarna czy ciemnozielona kanapa z jasnymi nóżkami będzie wyglądać znakomicie, zwłaszcza w stylu eklektycznym, w którym łączy się różne kolory i style. Wpasujesz ją także w styl industrialny i skandynawski. Balans osiągniesz także poprzez umiejętne dobranie dekoracji, np. doniczek na kwiaty, ramki do zdjęć, obrazy i plakaty. Na ciemnej kanapie możesz także ułożyć jasny pled.  

Styl eklektyczny umożliwia eksperymentowanie z różnymi kolorami mebli i tworzenie odważnych, nietuzinkowych aranżacji.
Obraz Pexels z Pixabay
Styl eklektyczny umożliwia eksperymentowanie z różnymi kolorami mebli i tworzenie odważnych, nietuzinkowych aranżacji.

Styl eklektyczny — łączenie różnych kolorów mebli

Styl eklektyczny umożliwia eksperymentowanie z różnymi kolorami mebli i tworzenie odważnych, nietuzinkowych aranżacji. Jasne meble możesz połączyć z ciemnymi w sposób, który tworzy kontrast, a jednocześnie zachowuje spójność wnętrza. I nie chodzi tylko o to, że ciemne drewno może być zestawione z jasnymi ścianami. Ciemne i jasne meble mogą się wzajemnie uzupełniać. Mamy na to przykłady:

  • Ciemna sofa z jasnym stolikiem kawowym

Wybierz ciemną, tapicerowaną sofę, np. w odcieniu grafitu lub głębokiego granatu, i zestaw ją z białym lub jasnoszarym stolikiem kawowym. 

Wybierz ciemny stolik na TV, np. w odcieniu wenge lub czerni, i zestaw go z jasnym regałem na książki w odcieniach bieli lub jasnego dębu. 

W salonie możesz postawić jasny narożnik, np. w odcieniu szarości lub beżu, i zestawić go z ciemnymi fotelami w głębokim kolorze, takim jak granat czy ciemny brąz. 

  • Ciemny stół z jasnymi krzesłami

W salonie z jadalnią możesz zestawić ciemny, drewniany stół z jasnymi krzesłami, np. w odcieniach bieli lub jasnego szarości. 

  • Ciemne łóżko z jasnymi stolikami nocnymi

Wybierz łóżko z ciemnym, drewnianym zagłówkiem, np. w odcieniu ciemnego orzecha lub mahoniu, i zestaw je z jasnymi stolikami nocnymi w kolorze bieli lub jasnego dębu. 

Przeczytaj -  Pomysł na wieszak w przedpokoju — jaki wybrać? 

Kup jasną komodę, np. w odcieniu kremowym lub białym, i zestaw ją z ciemną szafą w kolorze ciemnego brązu lub czerni. 

Zamów do swojej sypialni łóżko z ciemną, metalową lub drewnianą ramą, np. w kolorze czerni lub wenge, i zestaw je z jasną pościelą oraz dodatkami w odcieniach bieli, pastelowych kolorów lub jasnych szarości. 

Połączenie ciemnych mebli z jasnymi — podsumowanie

Połączenie ciemnych i jasnych mebli jest opcją pozwalającą na stworzenie eleganckiego wnętrza. Klucz do sukcesu tkwi w odpowiednim doborze kolorów ścian, dodatków oraz umiejętnym balansie między jasnymi i ciemnymi elementami. Zestawiając meble w jasnych i ciemnych odcieniach, stworzysz przestrzeń pełną charakteru, a jednocześnie spójną. A wszystkie elementy wyposażenia mieszkania zamówisz na Vilandy.com, oszczędzając pieniądze i cenny czas. 

Udostępnij